Historie

Krátce z historie

SK Ervěnice – JIRKOV  (dříve TJ VČSA Ervěnice)

 

Ze zdvořilostí si Vás dovolujeme oslovit a částečné Vám prezentovat náš oddíl SK Ervěnice – JIRKOV, který ve městě působí a dělá pro společnost v Jirkově po sportovní ale i společenské reprezentaci města.

 Kořeny ervěnické tělovýchovné jednoty sahají hluboko do historie, až do roku 1898. Tehdy v ervěnickém hostinci U Hortigů vznikl Sokol (Ervěnice byla vesnice kousek od Mostu, která zanikla důsledkem těžby uhlí). Jeho fotbalový oddíl působil od roku 1923, až do počátku II. světové války soutěžil v I. A třídě. Na činnost Sokol navázal až v roce 1945, na konci 40. let se pak proměnil v tělovýchovnou jednotu. Hlavními složkami TJ VČSA Ervěnice v té době byly oddíly kopané a volejbalu. Na konci 50. let městečko Ervěnice zaniklo a TJ se přestěhovala do Jirkova. Až v roce 1964 získala hřiště od TJ VJŠ nad pivovarem v Žižkově ulici, do té doby se kopaná hrávala na hřišti v Olejomlýnském parku. Muži hráli I.B třídu, z níž v roce 1967 sestoupili do okresního přeboru, ale v roce 1969 se do ní opět vrátili. K dosavadní sportovní činnosti mezitím přibyly box, pozemní a lední hokej, sportovní gymnastika a ZTV. V letech 1969 - 1973 jednota působila pod názvem TJ Sokol, pak opět jako TJ VČSA Ervěnice. Fotbal si po dvacet let držel dobrou úroveň. Jednota začala pořádat zimní turnaj na škvárovém hřišti v kopané dospělých a navázala družbu s městem Grünmetschau v tehdejší NDR. V roce 1987 ervěničtí zřídili tenisový oddíl. V 90. letech se dosavadní oddíly (volejbal, tenis) osamostatnily. TJ VČSA Ervěnice zůstali fotbalovým klubem. V roce 2009 ve městě zanikl klub Slovan Jirkov zdůvodu velkých dluhů, ktére Ervěnice převzali, zaplatili a tímto dochází ke sloučení se Slovanem Jirkov. Dalším klubem, která dlouhá léta ve městě působil a z finčních důvodů musel v roce 2013 zkončit byl oddíl TJ Kyjice Jirkov,  které Ervěničtí též vzali díky své lepší pozici pod svá křídla, čímž ještě více rozšířili svou základnu zejména v oblasti mládeže. V roce 2014 jsme pod svá křidla vzali šachysty JIRKOV. Do roku 2015 vstupujeme s novým názvem
SK Ervěnice JIRKOV.

Jednota se stala patronem oddílu neregistrovaných hráčů kopané, "staré gardy". Jako jediní v okrese Chomutov máme družstvo žen hrající  3.ligu ženského fotbalu. Pochlubit se též můžeme mládeží ve ktéré máme aktivních 180 dětí a patříme na chomutovsku ke klubům s největší mládežnickou základnou. Muži A hrají 1.A třídu a usilují o postup do krajského přeboru, B-muži hrají 1.B třídu a přispívají k rozehrání mladých hráču přicházejících z dorostu. Dorost hraje již 5 rok krajský přebor. Mame tedy starší a mladší dorost. U žáků též držíme krajské soutěže a naplňujeme ročníkově starší a mladší žáky. Velice dobrá práce je i u těch nejmenších kde děláme každý rok nábory. Máme 3 družstva přípravek. Starší, mladší (hrající krajský satelitní turnaje) a předpřípravku. Již nyní spolupracujeme s jirkovskými školkami a pořádáme pro ně turnaje formou zábavy.

Oddíl se stará o dva velké areály na kterých se naše činnost provádí. Jeden se nachází v Mostecké ulici, kde dříve působil Slovan Jirkov. Tento areál již třetí rok dáváme do funkčního stavu, kdy jsme areál přebírali v dosti špatném stavu. Opravy a rekonstrukce, které proběhly už stáli nemalé finanční prostředky (oprava tribuny, oprava sociálního zařízení, oprava střechy kabin, závlahový systém). Na tomto sportovišti trénují a hrají své mistrovské utkání st. a ml. žáci dále st. a ml.dorostenci a naše ženy. Druhým areálem je sportoviště v Žižkové ulici nad TESCO. I toto sportovitě udržujeme, tak jak nám to dovolí naše finční prostředky. Zde jsme v rámci obnovy a údržby majetku vybudovali parkoviště a tím vyřešili problém s parkovacími místi. Dále jsme realizovali částečné oplacení sportoviště. Investovat by jsme chtěli do rekonstrukce správní budovy kde již začíná být vidět stáří objektů. Fasáda, obvodové stěny a střecha jsou v dosti kritickém stavu. Obáváme se, že bez vetší pomoci města nejsme schopni areály dále v takovém to rozsahu udržovat a řádně reprezentovat město JIRKOV. Tréninky a utkání zde hrají muži A,B  předpřípravka, ml. a st.přípravka a také stará garda.

 

Rekonstrukce hřiště Ervěnice 2004

1. května 2004 posvětil vytoužené travnaté hřiště dokonce výběr československé reprezentace, resp. internacionálové. Více než sedmisethlavý dav tak vřelým potleskem mohl přivítat fotbalisty zvučných jmen - Jurkanina, Jakubce, Dobiáše, Chaloupku, Veselého a mnohé další. Mezi nimi i Vladimíra Sadílka, dlouholetého hráče Bohemians a rodilého Jirkovana.

 

První podnět k zatravnění hřiště pochází z roku 1984, hra i tréninky v prašném prostředí už tehdy byly neúnosné. Jednota tak 1. května 2004 slavila hned dvojí výročí - 20 let od zahájení boje za travnaté hřiště a 40 let od zahájení fotbalové činnosti na témže hřišti.

A plány s areálem do budoucna? Travnaté hřiště má i nové branky, nové ochranné sítě za brankami a po stranách hřiště a nové střídačky, ale ještě zbývá zbudovat důstojnější tribunu alespoň pro dvě stovky fotbalových fanoušků. Při rekonstrukci hrací plochy, byla zabudována automatická zavlaha do trávníku.